Gobeklitepe | travel - Gobeklitepe
1289
page,page-id-1289,page-template-default,ajax_updown_fade,page_not_loaded,boxed,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.4,vc_responsive
 

Ahmet Turgut Yazman ile
DÜNYANIN EN ESKİ TAPINAĞINA YOLCULUK
Şanlıurfa / Göbeklitepe Gezisi
23-26 Nisan 2020

img_1

Göbeklitepe – Dünyanın İlk Tapınağı” filminin yönetmeni Ahmet Turgut Yazman ile günümüzden 12 bin yıl önce Göbeklitepe’de bırakılan mesajları anlamaya çalışarak, binlerce yıllık tarihi süreç içinde Anadolu’da semboller ile aktarılan kadim bilgiyi deşifre etmek ister misiniz? Dinler tarihinin önemli merkezlerinden biri olan Urfa’da gerçekleştireceğimiz bu yolculukta İpek Sırma Yazman dileyenler ile sabah yoga ve meditasyon pratikleri paylaşacak ve Çiğdem Köksal Schmidt ile Klaus Schmidt anı evini gezip, Göbeklitepe hakkındaki temel bilimsel görüşleri öğreneceğiz.

iki

Günümüzden yaklaşık 12.000 yıl önce Göbeklitepe’de yapılan ve şimdiye kadar bulunmuş en eski semboller ne anlam ifade etmektedir? Sembol nedir, bir sembolün zaman akışındaki işlevi nedir? Urfa’da tarihsel süreçte kültler ve dinlerde süreklilik gösteren semboller ile Göbeklitepe’nin nasıl bir bağlantısı vardır? Göbeklitepe’yi kim, nasıl ve ne amaçla inşa etmiştir? Yolculuğumuz yukarıdaki soru ile ilgilenen ve keşfe heyecan duyan herkese açıktır.

uc

PROGRAM

Birinci Gün : 12 bin yıl öncesine selam

Şanlıurfa Havaalanı’ndan direkt Göbeklitepe’ye hareket, gezi sonrası Hilton Garden Inn oteline giriş, Cevahir Han’da akşam yemeği ve sıra gecesi.

İkinci Gün : Göbeklitepe’yi anlamak

Kahvaltı sonrası Urfa Arkeoloji Müzesi ve Halepli Bahçe Mozaik Müzesi gezisi, öğlen yemeği sonrasında Klaus Schmidt anı evi gezisi ve Çiğdem Köksal Schmidt’in Göbeklitepe sunumu. Otele hareket, oteldeki akşam yemeği sonrasında Ahmet Turgut Yazman’ın Göbeklitepe sunumu.

Üçüncü Gün : Urfa’nın dinler tarihindeki yeri

Kahvaltı öncesi Göbeklitepe’de gündoğumu gezisi. Otele geri dönüş ve kahvaltı sonrası Hz. İbrahim makamı ve Balıklıgöl gezisi, öğlen yemeği sonrasında Urfa kapalı çarşısı Gümrük Han civarı serbest zaman ve Hz. Eyüp makamı gezisi.

Dördüncü Gün : Pagan köklere yolculuk

Kahvaltı sonrası otelden çıkış ve Harran’a hareket. Harran antik kenti ve kültür evi gezisi devamında Soğmatar antik kentine ziyaret sonrası havaalanına hareket ve eve dönüş.

gezi_04

AHMET TURGUT YAZMAN
1970 yılında İstanbul’da doğdu. Mimar Sinan Üniversitesi Sinema-Tv bölümünü bitirdikten sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Müzecilik yüksek lisansı yaptı. Bir dönem televizyon ve reklam sektöründe yönetmen olarak çalıştı, sektörü bıraktıktan sonra “Göbeklitepe – Dünyanın İlk Tapınağı” filminin yönetmenliğini gerçekleştirdi ve ortaklarıyla birlikte Kazdağları’ndaki Hızır Kamp’ı hayata geçirdi. Verdiği seminerlerin yanı sıra meditasyon paylaşımlarında bulunmakta olan Ahmet müzik, felsefe, tasavvuf, yoga, meditasyon, arkeoloji, tarih konularıyla ilgilidir, doğayı sever.

gezi_03

“Göbeklitepe – Dünyanın İlk Tapınağı” filmini bu adresten ücretsiz izleyebilirsiniz https://vimeo.com/111435374. Fiyat bilgisi ve rezervasyon için lütfen info@gobeklitepe.info adresine mail atınız.