Gobeklitepe | travel - Gobeklitepe
1289
page,page-id-1289,page-template-default,ajax_updown_fade,page_not_loaded,boxed,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.4,vc_responsive
 

Ahmet Turgut Yazman ile
DÜNYANIN EN ESKİ TAPINAĞINA YOLCULUK
Şanlıurfa / Göbeklitepe Gezisi
1-3 Kasım 2019

img_1

“Göbeklitepe – Dünyanın İlk Tapınağı” filminin yönetmeni Ahmet Turgut Yazman ile günümüzden 12 bin yıl önce Göbeklitepe’de bırakılan mesajları anlamaya çalışarak, binlerce yıllık tarihi süreç içinde Anadolu’da semboller ile aktarılan kadim bilgiyi deşifre etmek ister misiniz? Dinler tarihindeki önemli merkezlerinden biri olan Urfa’da gerçekleştireceğimiz bu yolculukta Gül Dirican bizler ile sabah yoga-meditasyon pratikleri paylaşacak ve Çiğdem Köksal Schmidt ile Klaus Schmidt anı evini gezip, Göbeklitepe hakkındaki temel bilimsel görüşleri öğreneceğiz.

img_3

Günümüzden yaklaşık 12.000 yıl önce Göbeklitepe’de yapılan ve şimdiye kadar bulunmuş en eski semboller ne anlam ifade etmektedir? Sembol nedir, bir sembolün zaman akışındaki işlevi nedir? Urfa’da tarihsel süreçte kültler ve dinlerde süreklilik gösteren semboller ile Göbeklitepe’nin nasıl bir bağlantısı vardır? Göbeklitepe’yi kim, nasıl ve ne amaçla inşa etmiştir? Yolculuğumuz yukarıdaki soru ile ilgilenen ve keşfe heyecan duyan herkese açıktır.

gezi_02

PROGRAM

Birinci Gün : 12 bin yıl öncesine yolculuk
Şanlıurfa Havaalanı’ndan Hilton Garden Inn oteline transfer, otele giriş sonrasında Göbeklitepe ören yeri gezisi. Cevahir Konukevi’nde akşam yemeği ve sıra gecesi.

İkinci Gün : Göbeklitepe’yi anlamak
Kahvaltı sonrası Urfa Arkeoloji müzesi gezisi, Klaus Schmidt anı evi gezisi ve Çiğdem Köksal Schmidt’in Göbeklitepe sunumu. Öğlen yemeği sonrasında Gümrük Han civarı serbest zaman. Oteldeki akşam yemeği sonrasında Ahmet Turgut Yazman’ın Göbeklitepe sunumu.

Üçüncü Gün : Urfa’nın dinler tarihindeki yeri
Kahvaltı öncesi Göbeklitepe’de gündoğumu gezisi. Otele geri dönüş ve kahvaltı sonrası otelden çıkış, Hz. İbrahim makamı ve Balıklıgöl gezisi, Hz. Eyüp makamı gezisi ve Harran’a hareket. Harran antik kenti ve kültür evi gezisi sonrası havaalanına dönüş.

gezi_04

AHMET TURGUT YAZMAN
1970 yılında İstanbul’da doğdu. Mimar Sinan Üniversitesi Sinema-Tv bölümünü bitirdikten sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Müzecilik yüksek lisansı yaptı. Bir dönem televizyon ve reklam sektöründe yönetmen olarak çalıştı, sektörü bıraktıktan sonra “Göbeklitepe – Dünyanın İlk Tapınağı” filminin yönetmenliğini gerçekleştirdi ve ortaklarıyla birlikte Kazdağları’ndaki Hızır Kamp’ı hayata geçirdi. Verdiği seminerlerin yanı sıra meditasyon paylaşımlarında bulunmakta olan Ahmet müzik, felsefe, tasavvuf, yoga, meditasyon, arkeoloji, tarih konularıyla ilgilidir, doğayı sever.

gezi_03

“Göbeklitepe – Dünyanın İlk Tapınağı” filmini bu adresten ücretsiz izleyebilirsiniz https://vimeo.com/111435374. Fiyat bilgisi ve rezervasyon için lütfen info@gobeklitepe.info adresine mail atınız.